HABERLER

ANASAYFA / HABERLER / Dünyanın İlk 32 lik Kaskad Sistemi

Dünyanın İlk 32 lik Kaskad Sistemi

Kuzu Grup´un Spradon Vadi Evleri´nde, Ferroli Energy Top W 125 yoğuşmalı kazanlarla 32´lik kaskad uygulaması gerçekleştirildi. Kuzu Grup Mekanik Grup Şefi Semih Rüstem Çalapkulu, dünyada bir ilk olan uygulamayı Ferroli Life´a anlattı.

“Gerçek Bahçeşehir’de gerçek bir Bahçeşehir” olarak tanımlanan Spradon Vadi Evleri’nin proje detaylarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? Spradon Vadi Evleri, Kuzu Grup’un Bahçeşehir’deki altıncı projesi. Daha önce Spradon Evleri, Spradon Kuleleri, Spradon Recidence, Spradon Teras Evler ve Spradon Quartz’ı hayata geçirmiştik. Mekanik yüklenici firmalarımız; İMK ve SANTES ile  gerçekleştirdiğimiz Spradon Vadi Evleri, 162 bin metrakarelik bir alan üzerinde 7 bloktan ve 1037  daireden oluşuyor. Bloklar, 9 ve 30 kat aralığında olup ağırlıklı olarak 1+1 ve 2+1 daireleri içeriyor. Projenin yüzde 80’i yeşil alan. Yerin altında 2-3 katlı otoparklar, 4 adet süs havuzu,  1 adet büyük havuz, 1 adet çocuk havuzu, 1 adet jakuzi havuzu, 1 adet kapalı yüzme havuzu, hamamlar, saunalar, özel sosyal tesisler, çocuk oyun alanları da mevcut.

32 ADET 125 KW’LİK, TOPLAMDA 4.000 KW’LIK KASKAD
Bu kapsamlı projede, Ferroli ürünleriyle bir kaskad uygulaması gerçekleştirdiniz. Bu uygulamayı farklı kılan neydi? Proje kapsamında Spradon Vadi Evleri A1 blokta, 32 adet Ferroli Energy Top W 125 yoğuşmalı kazanla kaskad uygulaması gerçekleştirdik. Dünya üzerinde bir ilk. 32 tane 125 kW’lik kaskad ve toplamda 4.000 kW’lik kazan dairesi olan tek projeyi oluşturmuş olduk. A2 blokta ise 30 adet 125 kW’lik kaskad ve toplamda 3750 kW’lik uygulama mevcut. Ara katlarda ve ikinci
bodrumda eşanjör dairesi var. Ayrıca B bloklarımızda 12’li kaskad, sosyal tesisimizde ise 5’li kaskad uygulaması yaptık. Yüksek bloklarımızda ısıtmada 4 zonlama, düşük bloklarımızda ise 2 zonlama gerçekleştirdik. Isıtma sisteminde, ısı istasyonu (substation) uyguladık. Bizim açımızdan güzel bir proje oldu. Daha önce Ferroli ile Kayabaşı 7-8-9’ncu bölgelerde, Spradon Quartz’da ve Divan Residence’da birlikte çalışmıştık. Hatta Divan Residence projesinde 2009 yılında 23’lü kaskad uygulaması gerçekleştirmiştik. Spradon Vadi Evleri’ndeki bu uygulamayla daha ileri bir noktaya gelmiş olduk.

Bu uygulamayı hangi avantajları nedeniyle hayata geçirmeye karar verdiniz?
Önümüzde iki seçenek vardı; ya yüksek kapasiteli kazan sistemini düşünecektik ya da kaskad uygulamasını. Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımıyla gerçekleştirdiğimiz bu projede, kazan dairesi çatı katında olduğu için kaskad sisteminin daha iyi olacağına kanaat getirdik. İki kazanlı sistemde, herhangi bir arıza oluştuğunda işleyişimizi tam kapasiteyle karşılayamayacaktık. Oysa kaskad sistemde bu tür bir sorunla karşılaşma riski yoktu. Daha maliyetli olmasına rağmen avantajının ağır basması nedeniyle 32’lik kaskad uygulamasını tercih
ettik. Üstelik Ferroli Energy Top W 125 yoğuşmalı kazanları, yüzde 113 verimli; bu da önemli bir avantajdı.

Ferroli’yi tercih sebepleriniz neydi?
Ferroli, servis hizmeti ve herhangi bir arızada hızlı müdahalesi ile öne çıkan bir firma. Ürün ne kadar iyi olursa olsun, arıza oluştuğunda hızlı müdahale çok önemli bir artı. Bizi hiç üzmediği için Ferroli’yi tercih ediyoruz. Ayrıca ürünleri kaliteli ve fiyat politikası da uygun.

KONUTLARIN ARANILAN MARKASI
Kuzu Grup, bugüne kadar pek çok toplu konut alanı, okul, hastane, resmi bina, spor tesisi, yol, köprü, sanayi yapısı ve askeri yapı inşa etti. Halen devam etmekte olan yurtiçi ve yurtdışı inşaat sözleşmelerinin tutarı 4 milyar dolara ulaşıyor. Kuzu Grup, inşaat sektöründe istihdam ettiği 10.000’i aşkın çalışanıyla İstanbul’dan Ardahan’a binlerce konuta imza atıyor. Grup, İstanbul ve Ankara’da “Prestij Projeleri” ile kalite ve güvende herkesin beğenisini kazandı. İstanbul’da Spradon Evleri, Spradon Kuleler, Spradon Teras Evler, Spradon Residence, Spradon Quartz, Divan Halkalı Residence; Ankara’da Parkvadi Evleri, Parkvadi Premium, Parkvadi Batıevleri, Divan Konutları ve Divan Alışveriş Merkezi gibi projeleri kalitesi, konforu, yaşam ve yeşil alanlarıyla başarıyı kısa sürede yakaladı.